Rozliczenie podatku co roku wiąże się z wybraniem akcji charytatywnych, na które przekażemy 1% podatku. Jak działają organizacje mające status Organizacji Pożytku Publicznego?
Zbliża się okres rozliczenia podatku, dlatego z pewnością wiele osób zastanawia się:
-
Na co 1% podatku?
-
Komu 1% podatku?
-
Która organizacja charytatywna będzie tego najbardziej potrzebować?
-
1 % podatku dla dzieci, czy dla innych organizacji?
Przekazując 1 procent podatku, lista organizacji, jakie masz do wyboru, nie należy do krótkich. Niewątpliwie wszystkie stowarzyszenia dobrowolnie pomagające innym zasługują na każde możliwe środki, które wspomogą ich akcje charytatywne. Ty możesz jednak wybrać tylko jeden cel. Aby podjąć właściwą decyzję, kluczowe jest poznanie zasad działania konkretnej organizacji charytatywnej i zakresu pomocy humanitarnej, jaką niesie.
Fundacja SASA – organizacja charytatywna świadcząca pomoc humanitarną
Fundacja to zespół zmotywowanych do niesienia pomocy humanitarnej przyjaciół, którzy za cel postawili sobie rozwój wolontariatu w Afryce, w szczególności jego aspektu medycznego. Pomoc humanitarna jest w tamtych regionach wyjątkowo potrzebna, a akcje charytatywne są często jedyną szansą na zapewnienie namiastki podstawowych warunków życiowych dla mieszkańców Afryki. Brak dostępu do edukacji i podstawowej opieki medycznej to jedne z ich najbardziej istotnych problemów.
Afryka – wolontariat i akcje humanitarne
Jak dotąd, organizacja humanitarna SASA urządzała akcje charytatywne, mające na celu zebranie najbardziej potrzebnego sprzętu medycznego i przekazanie go do szpitali w Afryce. Godna opieka medyczna to prawo każdego człowieka, jednak wielu mieszkańców kontynentu afrykańskiego nie ma dostępu ani do lekarza pierwszego kontaktu, ani do dobrze wyposażonego szpitala.
Jeśli nadal nie podjąłeś decyzji, komu przekazać 1% podatku, zachęcamy Cię do rozważenia wsparcia organizacji charytatywnych podejmujących się wolontariatu w Afryce. Dla wielu pacjentów jest to jedyna szansa, aby uzyskać fachową pomoc w higienicznych, bezpiecznych warunkach. Biorąc pod uwagę rozwój i globalny dostęp do technologii, brak możliwości skorzystania z pomocy lekarza wydaje się surrealistyczny. Dla wielu mieszkańców Afryki jest to jednak rzeczywistość, z którą codziennie muszą się mierzyć. To właśnie z tego względu wolontariat w Afryce i pomoc humanitarna są w tamtym rejonie tak istotne.
Wolontariat misyjny – organizacje humanitarne i znaczenie wolontariatu w Afryce
Pomoc humanitarna to często podejmowany temat, szczególnie w środowisku młodych lekarzy. Wielu z nich w okresie wakacji poświęca swój czas wolny i bierze udział w wolontariacie. Afryka jest jednym z częściej obieranych kierunków. Dlaczego akurat ten region to obiekt tak wielu akcji humanitarnych?
Afryka jest kontynentem, który mierzy się z nierównościami i problemami gospodarczymi oraz nierzadko dokuczliwym klimatem. W związku z tym, na przestrzeni lat medycyna i powszechna świadomość dotycząca higieny oraz bezpieczeństwa nie rozwinęły się w takim stopniu, jak w wielu pozostałych regionach świata. W Afryce wciąż jest wiele miejsc, w których bez wsparcia wolontariatu misyjnego i organizacji charytatywnych mieszkańcy nie mieliby dostępu do podstawowej opieki medycznej.
Wolontariat misyjny polega na wspomaganiu społecznych działań misyjnych w krajach potrzebujących. Wolontariusze wspierani przez organizacje charytatywne udają się w miejsca, gdzie pomoc jest najbardziej potrzebna. Tam, poświęcając swój czas wolny i często narażając własne zdrowie, pomagają budować domy, szpitale, szkoły. Często dzielą się także własną, specjalistyczną wiedzą.
Zachęcamy każdego z Was do zainteresowania się tematem pomocy humanitarnej. Wsparcie akcji charytatywnych nie wymaga dużego zaangażowania i nakładów pieniężnych, a każdy, nawet najmniejszy gest może odmienić życie niejednego człowieka. Pomagać można na wiele sposobów i niekoniecznie musi się to wiązać z wolontariatem misyjnym. Każdy obywatel może zdecydować, komu przekazać 1% podatku i już to wystarczy, by wesprzeć wybraną organizację charytatywną.
Wolontariat medyczny – humanitarna pomoc najbardziej potrzebującym
Wolontariat medyczny w fundacji SASA obejmuje głównie zbiórki na sprzęt medyczny, który stanowi wyposażenie szpitali w Afryce. Cykliczna paczka – SASA box, która przesyłana jest do placówek zdrowotnych, zawiera akcesoria pierwszej potrzeby, takie jak: wenflony, maseczki, rękawiczki, strzykawki. Są to elementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania jednostki medycznej. Dzięki stałemu kontaktowi z personelem wspieranych szpitali, Fundacja monitoruje stan ich zapotrzebowania i dzięki temu może w porę zidentyfikować, gdzie pojawiają się największe braki.
Organizacje pomagające ludziom i trwające akcje charytatywne
Jeśli zainteresował Cię temat pomocy humanitarnej i chciałbyś wesprzeć aktualnie prowadzone akcje charytatywne, zachęcamy Cię do odwiedzenia zakładki: Chcę pomóc. Bez względu na to, czy jest to wsparcie pieniężne, czy chęć dołączenia do załogi Fundacji, każda pomoc ma ogromne znaczenie dla działalności organizacji charytatywnych. Niesienie wsparcia to szansa na odmianę wielu żyć i ogromna satysfakcja, która ma wpływ na codzienne życie każdego z nas, także naszych dzielnych wolontariuszy. Widok efektów pracy wolontariatu medycznego lub wolontariatu misyjnego podnosi na duchu i kształtuje charakter. Uwrażliwienie na krzywdę drugiego człowieka i nierówności społeczne to cecha, która pozwala docenić to, co mamy na co dzień i skupić się w życiu na rzeczach naprawdę ważnych.