Od wielu lat coraz więcej i głośniej mówi się o prawach kobiet i równości zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Skupiając się na tych bardzo istotnych kwestiach często zapominamy jak ważna jest równość w dostępie do medycyny. Wydaje się to kwestią oczywistą, ale niestety nie wszędzie na świecie sytuacja tak wygląda.
5 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Położnej. Wierzymy, że jest to jeden z najważniejszych zawodów – położne pomagają bezpiecznie przyjść na świat milionom dzieci! Z tej okazji chcielibyśmy Wam przybliżyć sytuację kobiet ciężarnych i w połogu w Afryce.
Poród w szpitalu z asystą wykwalifikowanej położnej dla europejskiej kobiety wydaje się normalnością. Sytuacja na południu globu jest niestety nieco inna. Według statystyk niewiele ponad połowa porodów odbywa się w szpitalu. Odsetek kobiet rodzących w towarzystwie położnej jest nieco większy jeśli mieszkają na terenie, gdzie personel medyczny ma możliwość dojazdu na miejsce porodu.
Profilaktyka ginekologiczna jest podstawą do dobrego stanu zdrowia wszystkich kobiet. Niestety jako taka nie istnieje w Tanzanii. Wśród społeczeństwa nie propaguje się wiedzy na temat konieczności kontrolnych wizyt u ginekologa. W konsekwencji większość kobiet po raz pierwszy jest badana dopiero przy porodzie lub gdy występują niepokojące objawy ze strony dróg rodnych. W ostatnim przypadku bardzo często choroba jest bagatelizowana, ponieważ kobieta wstydzi się udać do specjalisty, ośrodek zdrowia jest za daleko lub wizyta lekarska jest zbyt kosztowna dla rodziny.
Fundacja SASA współpracuje od kilku lat z niewielkim szpitalem w miasteczku Moshi u podnóża Kilimandżaro. Wolontariusze, którzy mieli okazję pomagać lokalnemu personelowi, oprócz wiedzy medycznej przywieźli również wiele doświadczeń kulturalnych i obyczajowych. Nietrudno się domyślić, że zwyczaje w dalekiej Afryce są tak różne od tych panujących w Europie. Różnice są również widoczne w opiece zdrowotnej kobiet. W 2012 roku Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała obszerny raport na temat stanu zdrowia i dostępu do medycyny kobiet w Afryce, a także plan działania, który powinien zostać wprowadzony w życie przez rządy poszczególnych państw. Niestety, aby zmiana ta nadeszła potrzeba jeszcze wielu lat ciężkiej pracy. My jako lekarze i Fundacja SASA chcielibyśmy w tej zmianie uczestniczyć.
Ponad 50% zgonów kobiet ciężarnych i w okresie poporodowym na całym świecie stanowią kobiety w Afryce. Ryzyko śmierci podczas porodu w Afryce wynosi 1 do 42, natomiast w Europie jest to 1 na 2900. Oszacowano, że około 25% z tych zgonów można by było zapobiec zapewniając odpowiednią opiekę położniczą. Kobieta zgłaszająca się w dniu, w którym planowane jest przyjście na świat malucha powinna mieć ze sobą samodzielnie zakupione sterylne rękawiczki oraz cztery chusty kangi służące jako podkład porodowy oraz okrycie dla dziecka po porodzie. O ile kanga jest podstawowym wielofunkcyjnym materiałem, który znajdziemy w każdym afrykańskim domostwie, o tyle kwestia rękawiczek jest często problemem. Zakup dwóch par to koszt rzędu 2$. Dla wielu kobiet jest to kwota, która stanowi dużą barierę i tu z pomocą przychodzą materiały podarowane do szpitali przez różne organizacje, m.in. Fundację SASA.
Jako Fundacja staramy się poprawić sytuację kobiet w Szpitalu St.Joseph. Wysłaliśmy setki opakowań rękawiczek, a także tysiące wzierników ginekologicznych. W magazynie na wysyłkę czekają dwa fotele ginekologiczne niezbędne do badania oraz łóżko do porodu. Poza tym w naszych paczkach poleciały m.in. środki opatrunkowe oraz dezynfekcyjne, fartuchy i maseczki. Do Moshi wysłaliśmy także specjalistę ginekologii i położnictwa. Podczas pobytu Pani Doktor wiedzą zdobytą w Polsce dzieliła się z tamtejszymi lekarzami. Mamy nadzieję, że nasz wkład w poprawę jakości opieki nad kobietami będzie dawał coraz więcej pozytywnych rezultatów.
Tagi:
#akcje charytatywne, #organizacje charytatywne, #pomoc humanitarna, #organizacje humanitarne, #humanitarna pomoc, #wolontariat misyjny, #wolontariat medyczny, #organizacja humanitarna, #akcje humanitarne, #organizacje pomagające ludziom #wolontariat w afryce, #wolontariat afryka, #afryka wolontariat