Czym jest grypa?
Grypa to wysoce zakaźna choroba układu oddechowego o ostrym przebiegu, powodowana przez wirusy. Objawia się m.in.: wysoką gorączką, kaszlem (zwykle suchym), ogólnym osłabieniem, bólami mięśni i stawów, katarem.
Co roku występują sezonowe zachorowania na grypę, które u większości ludzi przebiegają dość łagodnie. Czujemy się źle, ale nasz stan pozwala na chorowanie w domowym zaciszu, bez konieczności hospitalizacji.
Za sezonowe zachorowania odpowiadają wirusy grypy typu A oraz B. Wirusy grypy typu A szczególnie skupiają na sobie uwagę naukowców i epidemiologów, gdyż to właśnie one są przyczyną pandemii (czyli rozprzestrzenienia się choroby jednocześnie w wielu regionach, a nawet na kontynentach lub ogólnoświatowo). Ostatnia pandemia grypy wystąpiła w 2009 roku, a odpowiadał za nią podtyp wirusa H1N1/09, przez media okrzyknięty potocznie i nieprawidłowo “świńską” grypą. H1N1/09 okazał się nietypowy, bo chętniej atakował osoby poniżej 65 roku życia, podczas gdy dotychczasowe zachorowania głównie zdarzały się u osób starszych. Od ostatniej pandemii podtyp ten na dobre zagościł na świecie i co roku odpowiada za część zachorowań. Problemem okazało się oszacowanie liczby zgonów z powodu choroby w czasie pamiętnej pandemii w 2009 roku – laboratoryjnie potwierdzonych (a więc pewnych) było ponad 18 tysięcy. Z perspektywy czasu uważa się, że z powodu zachorowania na grypę życie straciło wtedy nawet 10 razy więcej ludzi.
Dlaczego grypa może być groźna?
W przeważającej większości przypadków grypa może być leczona objawowo – czyli za pomocą leków zwalczających gorączkę, kaszel czy ból gardła.
Są jednak takie grupy ludzi w populacji, u których zachorowanie może wiązać się z niebezpiecznymi dla zdrowia i życia powikłaniami. Są to kobiety w ciąży, dzieci poniżej 5 roku życia, osoby starsze, chorujące przewlekle (np. na cukrzycę, chorobę niedokrwienną serca, przewlekłą chorobę nerek) oraz ludzie, które z różnych powodów mają obniżoną odporność. To, czym dla osoby zdrowej i w dobrym stanie ogólnym będzie kilkudniowym gorszym samopoczuciem, dla człowieka w trakcie chemioterapii czy przyjmującego przewlekle leki immunosupresyjne np. z powodu HIV/AIDS jest dużo bardziej niebezpieczne.
Bardzo ważne jest, aby osoby z grup ryzyka przy wystąpieniu objawów grypy szybko zgłosiły się do lekarza, a po indywidualnej ocenie i określeniu wskazań otrzymały lek przeciwwirusowy.
Niestety ryzyko ciężkich powikłań i zgonu z powodu grypy dotyczy też osób żyjących w krajach, gdzie dostęp do opieki zdrowotnej jest słaby. Konflikty społeczne i zbrojne, brak dostępu do odpowiedniej jakości wody i jedzenia sprawiają, że “zwykłe” zachorowanie może zakończyć się tragicznie. Żyjemy w smutnej rzeczywistości: jak wynika z analizy przeprowadzonej za lata 1995 – 2010, 99% zgonów u dzieci poniżej 5 roku życia z powodu grypy i jej poważnych powikłań wystąpiło w krajach tzw. rozwijających się. Oznacza to, że większości z nich udałoby się uniknąć.
Jak chronić się przed grypą?
Na szczęście mamy dostęp do szczepień! Wykonywane co roku są najbardziej efektywną formą zapobiegania chorobie. Wirus grypy to trudny przeciwnik – podtypy wirusa typu A charakteryzują się znaczną zmiennością genetyczną. Światowa Organizacja Zdrowia stale monitoruje krążące podtypy wirusów grypy i dwukrotnie w ciągu roku aktualizuje rekomendowany skład szczepionki tak, aby odpowiadał on sytuacji epidemiologicznej na świecie.
Ważną informacją jest, że choroba przenosi się drogą kropelkową! Każdy z nas może dodatkowo chronić się przed zachorowaniem. Należy często myć ręce oraz unikać dotykania ust, oczu i nosa. Jeśli samemu zachorujemy, wypada zadbać o ograniczenie kontaktu z innymi, a także odpowiednią higienę – zasłanianie ust i nosa podczas kaszlu czy kichania oraz używanie chusteczek higienicznych i odpowiednie ich pozbywanie się.
Czy wiesz, że…
Grypa nie jest powodowana przez wyziębienie organizmu czy potoczne “przewianie”. Akurat w naszym rejonie świata grypa występuje w okresie zimy i wczesnej wiosny, ale szerzy się też praktycznie na wszystkich kontynentach, niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz.
Szczepionka na grypę sezonową nie chroni przed tzw. grypą żołądkową, charakteryzującą się biegunką, wymiotami, podwyższoną temperaturą. Choroba ta również wywołana jest przez wirusy (są to jednak głównie norowirusy i rotawirusy).
Źródła oraz więcej informacji:
https://www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/influenza-(seasonal)
http://opzg.pl
https://www.mp.pl/grypa/
Tagi:
#akcje charytatywne, #organizacje charytatywne, #pomoc humanitarna, #organizacje humanitarne, #humanitarna pomoc, #wolontariat misyjny, #wolontariat medyczny, #organizacja humanitarna, #akcje humanitarne, #organizacje pomagające ludziom